Azerbaycan AZTV’nin Kuruluşundan Bu Yana 64 Yıl Oldu


Magazin Volotv

Azerbaycan AzTV'nin kuruluşundan bu yana 64 yıl Oldu

Bugün Azerbaycan ve doğudaki ilk AzTV (eski adıyla farklı bir isim) televizyon kanalının günüdür.

Rapora göre, televizyonun ortaya çıkışından bu yana 64 yıl geçti.

Böylece, SSCB'deki Bakü televizyon stüdyosu faaliyetine 14 Şubat 1956'da başladı.

İlk yayın gününde Azerbaycan'da tanınmış bir sanatçı olacak ve daha sonra genç oyuncu Najiba Malikova görüldü. "Show Baku!" ile başladı Aynı gün "Bakhtiyar" filminin gösterimi gösterildi.

Daha önce yayın sadece Bakü ve Sumgayıt'ı kapsıyordu. Bir yıl sonra - 1957'de TV kapsamı Salyan, Guba, Kurdamir ve Azerbaycan'ın diğer bölgelerinde ve şehirlerinde genişletildi.

1957'den beri Azerbaycan televizyonu haftada beş kez yayınlanıyor ve sadece 1962'de günlük yayın yapıyor. Yıllar geçtikçe, ulusal televizyon kanalımız 24 Ocak'tan 24 saat kesintisiz yayınlara geçti.

1970 yılında televizyon, Devlet Televizyon ve Radyo Yayın Komitesi statüsü kazanmıştır. 2005 yılından bu yana, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in emriyle, şirket kapalı bir anonim şirket olan "Azerbaycan Televizyon ve Radyo Yayıncılığı" na dönüştürülmüştür.

Azerbaycan Televizyonu ülkenin televizyon ağının oluşturulmasında önemli bir rol oynamıştır. Bağımsızlık sırasında oluşturulan tüm televizyon kanallarının faaliyetlerinde kendini göstermiştir. 1991 yılında, AzTV yönetiminin inisiyatifiyle, ilk özel stüdyo - ülkenin televizyonunda 215 KL kuruldu. Sonraki yıllarda Azerbaycan televizyonu ve radyosunda eğitim almış profesyoneller, özel televizyon ve radyo istasyonlarının oluşturulmasında aktif olarak yer almışlardır.

Bugün geniş bir kitleye sahip olan AzTV, dünyanın birçok yerinde uydu üzerinden yayın yapıyor. Birçok ülkede muhabirleri var. Azerbaycan ulusal haklarının aktarımı ve tanıtımında ilk ulusal televizyonumuzun rolü yadsınamaz. Azerbaycan Televizyonu, Avrupa'ya teknik yayın seviyesi nedeniyle 2007 yılında Avrupa Kalite Madalyası ile ödüllendirildi.

Son yıllarda yaşanan ciddi reformlar sonucunda AzTV yeni programlar, yayınlar, performanslar, genç sunum yapanların ve muhabirlerin rekabete katılımı, hava ve kanal altyapısına planlanan yatırım ve bir dizi yeni stüdyo oluşturdu. Şu anda Azerbaycan TV şovları talk showlar, renkli programlar, müzik ve eğlence programları, televizyon şovları, ilginç belgesel ve çeşitli konularda uzun metrajlı filmler.

Rapor ekibinin personeli Azerbaycan Televizyonu çalışanlarını tebrik eder ve çalışmalarında başarılar diler. AZTV Canlı izlemek için Hdtvler size hizmet ediyor.

Tv Logo