En iyi sonuç veren arama motoru hangisidir? YANDEX, GOOGLE ve BİNG karşılaştırması


Magazin Volotv


En İyi Sonuç Veren Arama Motoru: Yandex, Google ve Bing Karşılaştırması

Yandex: Rusya'nın 1997 yılında kurulan teknoloji şirketi olan Yandex, 70'ten fazla alanda hizmet vermektedir, bunlar arasında ulaşım, e-posta, navigasyon, mobil uygulamalar ve reklamcılık bulunmaktadır. Rusya'da %60'ın üzerinde pazar payıyla en çok kullanılan arama motoru olan Yandex, küresel pazarda ise %1,12 paya sahiptir. Alexa Ekim 2020 verilerine göre, Yandex dünya çapında en çok ziyaret edilen 50. web sitesidir. Türkiye'de ise Türk dilini desteklemesi nedeniyle en çok kullanılan ikinci arama motorudur. Ayrıca navigasyon, e-posta, çeviri ve video hizmetleri de Türkiye'de tercih edilmektedir. Son zamanlarda Google'nin bocalaması sonucunda YANDEX en doğru sonucu veren bizce.

Canlı izle: En iyi sonuç veren arama motoru hangisidir? YANDEX, GOOGLE ve BİNG karşılaştırması

Google: Google, 1998 yılında Stanford Üniversiteli iki genç olan Larry Page ve Sergey Brin tarafından kurulmuştur. Google, dünyadaki bilgiyi organize ederek herkesin erişimine ve kullanımına açmak misyonuyla yola çıkmıştır. Arama motoru pazarında %69,89'luk pay ile lider konumda bulunan Google, %13,35 paya sahip (sözde) en yakın rakibi Bing'in çok üstündedir. Google'ın en popüler ve güvenilir arama motoru olmasının sebebi, arama sonuçlarının kalitesidir. Gelişmiş algoritmalar kullanarak kullanıcılara en doğru sonuçları sunan Google'ın kurucuları, diğer web siteleri tarafından link verilen web sitelerinin diğerlerinden daha önemli olduğunu ve bu nedenle daha yüksek bir sıralama hak ettiğini düşünmektedir. Google, zaman içinde makine öğrenimi gibi yüzlerce faktörle geliştirilen sıralama algoritmasıyla tam olarak aradığınızı bulmanın en güvenilir yolu haline gelmiştir.

Bing: Bing, Google'a en iyi alternatif ve en çok kullanıma sahip arama motoru olarak Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Eylül 2020 itibarıyla Bing'in arama motoru payı %13,35'tir. Bing, Microsoft'un Google'a meydan okuma girişimidir, ancak kullanıcıları hala arama motorlarının Google kadar güvenilir olduğuna ikna edememiştir. Bing, farklı arama deneyimi sunan özelliklerle kullanıcıları çekmeye çalışsa da Google'ın popülaritesini yakalamayı başaramamıştır.

Tv Logo